גלילאו עונה 8 פרק 38: רהיטים על פטריות

by: כאן חינוכית

Download this transcript

Transcript:

[0.16]
היום ב"גלילאו", תוכנית מצילת חיים. ננסה למכור לכם רהיטים אורגניים, זולים, נוחים, ידידותיים לסביבה שעשויים מ... פטריות. וגם נצא למסע אל לב האוקיינוסים הסוערים ביותר. וגם הקלף האחרון בידינו, ממציא הטאקי, חיים שפיר, יהיה כאן. אתם בדרך למטבח? שנו כיוון. "גלילאו", הנה אנחנו מתחילים.


[21.16]
שלום, וברוכים הבאים ל"גלילאו", התוכנית היחידה שמקפידה לענות גם על שאלות שבחיים לא חשבתם לשאול, כמו, האם כדאי לתת ביס ברהיט? ואיך רובוט אחד יכול להציל עשרות אנשים מטביעה? אבל נתחיל בהתעמלות קלה למוח, השאלה היומית שלנו. נסו לענות, בלי גוגל, על השאלה הבאה. בין ההרים המושלגים של צפון נורווגיה, עמוק מתחת לאדמה, נמצאת הכספת השמורה ביותר בעולם. השאלה שלנו להיום היא...


[61.0]
תשובה בסוף התוכנית. עכשיו הביטו בפטרייה הזאת. בימים של שינויי אקלים וחומרי גלם מזהמים, האם הפטרייה הזאת ממש הולכת למנוע שינויי אקלים? ספציפית לגבי הפטרייה הזאת התשובה היא כנראה לא. כי אני הולכת לאכול אותה עוד מעט. אבל יש פטריות אחרות, לא אכילות, שגדלות בתנאי מעבדה ומצליחות להפוך לרהיטים. אולי קצת משונה אבל גם לא מזהם. האם הפטריות האלה יעזרו במניעת שינויי האקלים? ייתכן שכן, בואו נראה.


[92.08]
הנה הם, הרהיטים שעשויים מהחומר הידידותי ביותר לסביבה בעולם... פטריות.


[102.56]
איך זה פועל? את זה כמובן נגלה וגם נראה מה ניתן ליצור מהחומר בבית.


[108.0]
הגענו לארצות הברית, למדינת ניו יורק. חמש שעות נסיעה מניו יורק העיר. כאן ממוקמת מזה שנה החברה שמייצרת את ריהוט העתיד. כיצד מרוויחים כסף עם רהיטים שעשויים מפטריות? את זה חייב לספר לנו הבוס, עדיף שיעשה זאת בפרטי פרטים.


[129.8]
ברוכים הבאים ל"אקו-ווטיב".


[137.12]
אנו רוצים לנצל את כוח הטבע ולהשתמש בחומר בריא ובטוח יותר, כדי שזה ישתלם לנו. המוצרים שלנו לא רק יכולים להיות ירוקים, הם גם חייבים להיות חסכוניים, פונקציונליים ולהיראות טוב. כעת הוא יראה לנו כיצד כל זה פועל. על פניו זה נראה כמו מפעל רגיל. עדיין. תחילת דרכם של רהיטי הפטריות העתידניים היא בפסולת אורגנית רגילה.


[163.68]
כל מה שאנו עושים כאן זה על בסיס ביולוגי. זו תערובת חלקיקים ותבואה. התבואה מגיעה מרדיוס של כ-60 עד 70 קילומטרים, אנו קוצצים אותה ומוסיפים לה את הפטרייה. מצד אחד, זהו מזונה של הפטרייה, ומצד שני, זהו חומר הבנייה עצמו.


[182.16]
כלומר, זבל זה משמש אוכל לפטריות. הודות לו, הרהיטים אמורים לגדול באופן טבעי לחלוטין. זה הזמן לבדוק כיצד זה קורה בדיוק. הפסולת האורגנית עוברת כעת דרך הצינור הזה. הוא מחמם ומנקה אותה בעזרת אדי מים.


[205.4]
בקומה שמתחת, הפסולת מתערבבת עם הפטריות והשאריות האורגניות. האם אתם רואים כאן משהו? גם אנחנו לא. מיד נבהיר מדוע זה כך. אך קודם כול אנו בודקים כיצד ניתן לגדל רהיטי פטריות בבית.


[218.88]
את ערכת "גדל זאת בעצמך" ניתן להזמין באינטרנט. איתה נרצה לגדל גם משהו משלנו. זה נראה ממש פשוט. חברתנו מליסה צריכה קודם כול להוסיף קמח ומים. הסיבה לכך היא שתערובת הפסולת הפטרייתית מגיעה במצב יבש.


[238.88]
ההוראות אומרות שאני חייבת לנער את התערובת ואז לתת לה לנוח במשך שלושה ימים. אך האם באמת ניתן לגדל כלי פטריות משלנו בבית? משהו בסגנון מדפסת תלת-ממד, רק בצורה טבעית? בואו תחילה נמשיך את סיורנו במפעל. הפסולת והפטריות נארזות כעת כשהן אטומות לאוויר. אך מדוע זה נראה בדיוק אותו הדבר כמו מקודם?


[268.92]
איני יכול להראות לכם את הפטרייה כעת, היא נמצאת שם, אך היא מיקרוסקופית. כששומעים את המילה פטרייה, כולם חושבים על "העניין" כולו.


[278.6]
כשם שלעצים יש שורשים, כך גם לפטריות. רק ששורשי הפטרייה ארוכים פי 100 ממה שרואים. רוב רובה של הפטרייה הוא תת קרקעי, וזה בדיוק החלק שבו אנו משתמשים.


[292.84]
הקורים הלבנים והרכים של הפטרייה הם בעצם הסוד. תודות להזנה, הפטרייה יכולה לגדול. וזה קריטי, כי כך הפטרייה מדביקה את החלקיקים הקטנים יחדיו. החברה משתמשת בתכונות ההדבקה הטבעיות של הפטריות כדי לבנות את הרהיטים. חלל המפעל הופך כעת למעין חווה מקורה.


[314.76]
הפסולת שמגיעה מהחקלאות משמשת מזון לפטריות. החלקיקים הפטרייתיים צומחים וגדלים.


[322.36]
הם מכפילים את גודלם בתוך שעות ספורות. כך הם מחברים את חלקי הקומפוסט הבודדים למסה קומפקטית. כעבור ארבעה ימים אנו רואים שהפסולת האורגנית החומה פתאום הפכה ללבנה.


[339.08]
כעת אני יכול להראות לכם את הפטרייה. הלבן הוא הפטרת. אתם רואים שזה גדל ונצמד יחד. שכבה כזו מורכבת ממיליארדים של סיבים קטנים. זהו בעצם חומר שבא מהטבע. את החומר הזה יש כעת לעצב. אך כיצד חומר בוצי זה הופך לרהיטים? בשלב זה שוברים את המרקם הפטרייתי בכוונה. כתוצאה מכך, התפטיר מתערבב באופן שווה והפטרייה צומחת ונצמדת בצורה ממש חזקה. חזקה מספיק כדי שניתן יהיה לשבת עליה. ג'ו, אתה מריח את זה? זה באמת מריח כמו פטרייה. כמו בבית כשחותכים פטריות במטבח.


[384.12]
אך הפטריות האלה אינן מיועדות לאכילה, אלא לישיבה. לכן, המסה ממשיכה לגדול בתבנית זו במשך שלושה ימים נוספים. ומה קורה בבית? גם כאן המסה גדלה לאחר שלושה ימים והופכת ללבנה. כמו במפעל, מליסה חייבת תחילה לערבב את הפסולת עם הפטריות.


[404.52]
זה מרגיש כמו בוץ. לאחר מכן, הדבר קורם עור וגידים. מליסה רוצה לבנות עציץ. כעת עליה להמתין שלושה ימים נוספים. לאחר מכן, התערובת כבר נראית שונה והיא מוכנה לשלב המכריע. האפייה בתנור, זה מונע את המשך גדילתם של הרהיטים בסלון הביתי. הפטרייה פשוט נכחדת בטמפרטורה של 93 מעלות. ואין זה משנה אם זה קורה בתנור אפייה ביתי... או בתנור תעשייתי. לאחר האפייה בתנור, תערובת הפטריות כבר נראית יותר כמו עץ, אך היא עדיין רכה מדי מכדי שניתן יהיה לעבוד איתה. מכיוון שספוג זה יהפוך מאוחר יותר לרהיט, הוא חייב להיכנס למכבש.


[451.68]
כעבור שבע דקות הפטרייה שטוחה...


[461.04]
וזה כבר ממש לא נראה כמו פטרייה או פסולת ביולוגית אלא יותר כמו סיבית בחנות לחומרי בניין. עם פטרייה כזו בהחלט ניתן לעבוד וליצור ממנה את כל זה.


[473.88]
ממש בסמוך, קני מקבע את חלקי הרהיטים האלה יחד בעבודה ידנית. כרגע הוא עובד על רב המכר העכשווי, השרפרף. אני מדביק את העץ עליו. זה כאן החלק העיקרי, הגרעין שצמח מהפטרייה. אלה ארבעת החלקים מהחומר שלנו, שנדבקו יחד בצורה כזו.


[495.12]
קני, אם כן, אינו מדביק את חלקי הפטרייה. הם פשוט נדבקים זה לזה באופן טבעי. בתוך שבעה ימים גדלה חלופה ידידותית לסביבה זו לעומת כיסא הפלסטיק המוכר. קני כבר אגר במחסן כמעט 300 שרפרפים. בדרך כלל הוא מגדל רהיטים לפי הזמנה. הם אקולוגיים, אך עד כמה יציב שרפרף הפטרייה באמת? הכול טוב, אני יושב על פטרייה.


[522.44]
יציב להפליא. התפטיר משמש כאן כדבק טבעי. מייד יראו לנו כיצד הפטריות יוכלו לשנות את עתידנו. אך תחילה בואו ונציץ לרגע מה אפינו בבית.


[543.04]
כשמגדלים את זה לבד מערכת "גדל זאת בעצמך", אין צורך במכבש למרות שכך זה פחות יציב. השאלה היא, האם זה עבד?


[554.72]
בול פגיעה, בתוך ימים ספורים גידלנו לעצמנו עציץ פרחים מפטריות. והכיסא הוא רק ההתחלה. בעתיד יהיו לנו עוד רהיטים אקולוגיים שיגדלו מעצמם. תודות לעלותם הנמוכה של החומרים, הרעיון כבר משתלם היום. אך נעשים דברים נוספים עם הפטריות האלה.


[574.76]
בבית יש לי סככה שגדלה. כל המבנה הוקם מחומר חי בלבד. אלה שאריות מהעבודה, אלה הקירות והמבנה כולו. הכול מודבק יחד בעזרת קורי הפטרייה.


[588.2]
את דבק הפטרייה ניתן אם כן לנצל בכל מצב ומקום. מעולם לא חשבנו שפטריות יצפו את פני העתיד, היום זה הריהוט, מחר זה העולם כולו.


[603.52]
אני חושבת שעדיין הייתי חוששת לשבת על דבר כזה. היי, חיים. -שלום, הילה. -מה העניינים? -מצוין. כמה משחקים המצאת בחייך? -אוי, אני כבר עושה את זה 40 שנה, אז קרוב ל-100 כבר. -אנחנו נדבר על כולם, מייד אחרי ההפסקה הקצרה שלנו. אבל לפני זה רמז לשאלה היומית שלנו...


[628.24]
והרמז הוא: מדובר במשהו חי. או לפחות משהו שיכול להיות חי. הפסקונת לנשימה קצרה וחוזרים לשחק.


[639.08]
חיים שפיר, שלום. -שלום, הילה. ממציא ה"טאקי", נכון, זה כבר בא ביחד? -כן. ככה מציגים אותך בכל ה... -כן, זה הכתר ששמו עליי לפני כך וכך שנים. -בן כמה הטאקי? טאקי בן 35, בדיוק חצי מהמדינה. אז אולי ספר לי וילדים שצופים בנו, מה אני צריכה לעשות כדי להמציא משחק טוב? תראי, התכונה החשובה ביותר, בכלל לממציאים, זו סקרנות. סקרנות זה לא הרצון לדעת בשביל להשתמש, סקרנות זה רצון לדעת כי ככה, כי זה שם ואני רוצה להכיר את זה ואני רוצה לבוא עם זה במגע. סקרנות של ילד. -כן. ובכל זאת יש עקרונות מפתח שמעידים שאין, המשחק הזה יהיה הצלחה? -כן. כשהמשחק מעורר תגובות מאוד אמוציונליות, כשמשחק מעורר שמחה, כשהמשחק גורם לאנשים לרצות לדבר על מה היה בסיבוב הקודם, ולצאת בסיבוב נוסף. יש סימנים, כן. -ראית פעם איזו תגרת ענק שהתחילה בגלל טאקי? זה מגיע אליי כמעט כל יום, לפחות שלוש-ארבע פעמים, אני נאלץ לשפוט בוויכוחים בענייני טאקי. אתה בכלל נוצחת בטאקי אי-פעם? כן... -כן? -טאקי זה... מה הסטטיסטיקה? -הסטטיסטיקה היא בערך 60 אחוז אסטרטגיה ו-40 אחוז מזל. זאת אומרת... אולי 70. אם תשחק נכון, אתה תנצח את מי שלא שם לב איך צריך לשחק. אבל יש הרבה מזל, זה ברור. מזל עושה שמחה. ספר לנו על עוד כמה משחקים והסוד להצלחתם. קודם כול השאלה היא למה בני אדם משחקים? הסיבה הראשונה והשנייה משותפות לנו ולחיות. אנחנו משחקים כאימון לחיים בוגרים, כמו כל החיות. -כן. אנחנו משחקים כי זה יוצר איזו היררכיה חברתית. מי שמנצח גבוה יותר, מי שמפסיד נמוך יותר. אנחנו רואים את זה אצל החיות וגם אצל בני אדם. ובמיוחד במשחקים כאלה, שלפעמים אתה מנצח ולפעמים מפסיד... -אלה במיוחד במשחקי ספורט או במשחקי ביזנס, או דברים כאלה. -כן. והסיבה השלישית, שמשחקים בעצם זה הזירה שבה אנחנו נפגשים בצורה אותנטית. וזה ייחודי לבני אדם. אנחנו היצור היחיד שממציא את משחקיו. כי כשחיות משחקות, הן משחקות את מה ששיחקו אבות אבותיהן בדיוק באותה צורה, כי הטבע הוא ממציא המשחק עבורן. -כן. אבל לבני אדם יש מערכת הפעלה פתוחה, ואנחנו ממציאים משחקים. אז באבולוציה הזאת אתה מרגיש שהיום עם כל משחקי המחשב, והגיימינג ובכלל, ילדים שמשחקים מול ילדים במקום אחר לחלוטין בעולם, יש עוד מקום למשחקי קופסה? -בוודאי. כי כשיושבים סביב השולחן ביחד ומסתכלים עין בעין, מרגישים, רואים וחווים דברים אחרים מאשר דרך המסכים. איך בכלל קופץ לך הרעיון למשחק? אני רוצה להמציא משחק עכשיו, מאיפה אני מתחילה? -אז כמו שאמרתי, קודם כול זה סקרנות, והסקרנות לא סתם. לכל יוצר בכל תחום, יש את מה שמסקרן אותו. אותי מסקרן הדיאלוג הזה בין יריבות ומשיכה. זאת אומרת, אני נורא נורא מתעמק בשאלות, מה מושך אותנו לאדם אחר? ומה גורם לנו לרצות לנצח אותו? ועל התפר בין שני הדברים האלה, אני בונה את המשחקים. אז בוא ניתן כמה דוגמאות. את הטאקי כבר כולם מכירים, נכון? את הטאקי כן. -כן. הנה למשל משחק שנורא נורא אני גאה בו, כי לקחתי תחום שנורא נורא קשה לשווק אותו היום, וזה הנושא של כתיבה ומילים. ולקחתי משחק הכי פשוט בעולם שרק אפשר לעשות. וגרמתי לכך שאפילו הילדים שלא אוהבים כתיבה ומילים, נהנים לשחק. כי כל מה שצריך לעשות... -יש המון ח"תים? חחח... יש, כן, אבל דאגתי שלא יותר מדי. תראי כמה זה פשוט, זורקים את הקוביות. -כן. יש אגב, פעמון. -כן. -כל אחד יש לו את הצבע שלו. יש עד ארבעה שחקנים. וצריך במהירות רבה לסדר מילים בצורת תשבץ. יש שבע אותיות. למשל... -יש חזק.


[893.88]
חזק, יפה. ולמשל... מה יש שם, איזו אות?


[902.32]
ת"ו. -ת"ו, נכון. אז ברגע שהכול מסתדר, הראשון שמצלצל - מרוויח. טוב, אתם יכולים לצאת לאיזו הפסקה... -עכשיו, זה משהו שהוא נורא מושך, למה? מכיוון שכשאנחנו רואים, אחד הדברים שיש למוח, יש לו תשוקה לכל מיני דברים. כשאנחנו רואים בלגן, יש לנו צורך... -לסדר אותו. אז זהו, זה בלגן. כן. -עכשיו באופן טבעי בא לך לסדר את זה בצורת מילים. -נכון, נכון. הנה, מצח... -אז בואי נראה מי יעשה עכשיו ראשון, בואי נראה, בואי נראה. -כן, אז רגע, ביחד. בואי נראה ארבע ביחד. -ארבע... -ו... נראה מי ינצח.


[940.16]
כן, אני צריכה עזרה עם מילים ב-ש'.


[943.72]
גם שמות, אגב, וגם דברים בסלנג. -כן. בא לי לפרק את הכול, כן. -לא, לא, לא, אסור לשנות. אה, אסור לשנות? -לא, לא, לא, לא. מה שיצא, עם זה. -לא, אני לא משנה את האותיות, אני משנה את המילים.


[963.84]
אני רוצה לנצח את חיים שפיר.


[970.8]
בבקשה. כמעט. -יא אללה. בשביל זה יש את הפעמון, אז את בודקת אותי. אלפי, גורי אלפי. -נכון. טלק. -טלק. -והיי. -והיי. ומה היה לך? -אז לי יש שדה, עלה, ש"ס וכס. -יפה מאוד. תראי כמה פשוט. ומשחק כזה מוציא ילדים מהמסכים ומושיב אותם סביב השולחן לשחק. יש הבדלים, זאת אומרת משחק שאתה מתכנן לילדים ישראלים, יצליח בהכרח במדינות אחרות, או שיש הבדלים תרבותיים שמשנים את אופי המשחק? -כן, אני הבנתי את השאלה, השאלה הזאת נשאלת הרבה, ואני עדיין אין לי את התשובה המלאה. יש משחקים שהם חוצי תרבויות וחוצי גיל, ויש משחקים שיצליחו בתרבות מסוימת יותר מאשר בתרבות אחרת. אין לי עדיין את התשובה מתי זה קורה, זה הקסם. חיים שפיר, תודה רבה. היה כיף לשחק. תודה רבה. -נראה שזה מה שאנחנו נעשה בשאר היום. לעניין הבא. כשאנחנו חושבים על מציל, אנחנו בדרך כלל מדמיינים חסקה וסוכה ודגלים ומגפון, אולי גם ספידו מוגזם. אבל ב"גלילאו" אנחנו עושים הכול בגדול וגם מדעי, אפילו את עבודת המציל. אז בואו נצא לים הצפוני, לחוף וייטנאם, ולאוקיינוס השקט רק כדי לגלות מהי הדרך הטובה ביותר להימנע מטביעה. אנשים בסכנה, וגיבורים אמיתיים. המצילים מסכנים את חייהם וכך הם נוהגים ברחבי העולם כולו. יחד איתם הטכנולוגיה העדכנית, שכוללת המצאות מטורפות. יצאנו לבדוק את עזרי ההצלה המתוחכמים ביותר בשלוש יבשות שונות.


[1070.12]
תחילה ניגש לחוף הים הצפוני, בהולנד. עד 20,000 מתרחצים יומיים משתובבים להם בעונת הרחצה ב"קסטריקום שעל הים". שלושה חפצים עוזרים כאן להצלת חיים:


[1085.52]
משהו אדום וצהוב שאיך שהוא נראה כמו מצוף.


[1091.56]
שלט רחוק. ודגל כתום. אך מהם שלושת החפצים הללו, וכיצד הם יכולים להציל אנשים מטביעה?


[1103.92]
לנארד מתנדב כבר 27 שנים להציל מתרחצים ממצבים קשים. יחד עם עמיתיו במכנסיים האדומים, הוא מתכונן לקראת הגעת המוני המתרחצים בקיץ.


[1116.92]
במיוחד מרגשת את לנארד העמיתה האהובה החדשה שלו. זו אמילי, החברה החדשה בצוות. היא הרבה יותר זריזה מאיתנו בהצלת טובעים. אנו בהחלט מהירים, אך היא מהירה עוד יותר.


[1134.88]
מצוף? לא. אמילי היא סוג של רובוט. עלותה: 10,000 אירו. היא מאובזרת עם כל מיני טכנולוגיות ועם מנוע.


[1147.08]
אמילי יכולה "לתת גז" עד 40 קילומטרים לשעה. אך לצורך זה היא מסתמכת על עמיתיה, בני האדם.


[1159.36]
אנו עובדים בשיתוף פעולה, כי צריך לנווט אותה. על ידי שלט רחוק אנו מכוונים אותה למי שנמצא בצרות. לשם כך, אנו בדרך כלל עולים לגובה מסוים כמו כאן. כך אנו שומרים איתה על קשר עין ומנווטים אותה לטובע.


[1177.12]
אך מה אם אמילי תתרחק עד כדי כך שכבר לא ניתן יהיה לזהות מהחוף את אורותיה האדומים?


[1184.96]
זו הסיבה שיש לנו את הדגל הזה. הוא מורכב על אמילי וכשהיא נעלמת בין הגלים, אנו יכולים להמשיך ולזהות אותה לפי הדגל.


[1198.96]
אנו מתרגלים את הדבר האמיתי וגם מודדים זמן. כמה זמן נמשך החילוץ הרגיל וכמה זמן הוא נמשך עם אמילי, באותו התרחיש? כתבת "גלילאו" מחקה מתרחצת שנקלעה לצרות. סכנות נסתרות אורבות בים הצפוני בכל עבר. יש לנו תלוליות חול עם זרמים חזקים ביניהן. כשמישהו נקלע לתוכם, הזרמים יכולים לסחוף אותו לים הפתוח ואז מאוד קשה לחזור. אנשים נכנסים לפאניקה, מתעייפים ומתחילים לטבוע.


[1235.64]
בדיוק שם אנו משאירים את הכתבת שלנו. במרחק של 50 מטרים מהחוף הבטוח. טמפרטורת המים היום עומדת על 10 מעלות. הים אינו שקט. המצילים שלנו מוזנקים, ללא אמילי.


[1257.32]
תחילה יש להכניס את אופנוע הים למים, זה לכשעצמו סוחב זמן.


[1264.52]
המצילים זקוקים לשתי דקות ו-43 שניות כדי למשות את הכתבת שלנו מהמים. רוב הטביעות מתרחשות בתוך שלוש עד חמש דקות.


[1276.88]
כשנסחפים הלוך ושוב בין הגלים, זה מרגיש כמו המון-המון זמן. ואז אתה באמת מאושר ברגע שאופנוע הים מגיע אליך. מתחילים מחדש. עד כמה מהר יוכל רובוט ההצלה להגיע?


[1291.68]
לנארד רק חייב לתפוס את אמילי ולזרוק אותה למים. היא טסה משם כמו טיל. עם סוללה מלאה, היא יכולה להגיע עד למרחק של 8 קילומטרים במלוא המהירות.


[1303.6]
ככל שהמים קרים יותר, כך גם טובעים מהר יותר. רובוט ההצלה מגיע לכתבת "גלילאו" כמעט דקה אחת מהר יותר מהמצילים עם אופנוע הים שלהם.


[1317.28]
זו בכל מקרה הקלה גדולה ברגע שמגיע מישהו שבו תוכל להיאחז, מכיוון שזה בכל מקרה משרה תחושה של ביטחון. אמילי יכולה לתמוך בו בזמן עד שישה מבוגרים. אך להחזיר אותם לחוף, היא אינה יכולה. שיער אדם או בגדים עלולים להיתפס במדחף. זה השלב שבו המצילים נכנסים לתמונה. גם עבורם, אמילי מהווה עוזרת נאמנה. איש מהעמיתים לא יכניס את עצמו לסיכון מיותר. כשיש זרמים חזקים, אף חבר צוות אינו חייב להכניס את עצמו למצבים מסובכים כדי להציל טובע. אך אמילי משתלטת במקרה כזה כמו ציוד של עזרה ראשונה. רובוטי ההצלה הם עזרים נאמנים שכבר נמצאים בשימוש בחופי אנגליה ויוון.


[1362.32]
מסורת מול היי-טק היא האסטרטגיה שבה נוקטים המצילים הבאים שלנו. דא-נאנג, מגנט ועיר התיירות השלישית בגודלה בווייטנאם.


[1373.44]
לא מעט בשל חופיה היפים. בכל שנה מבקרים בעיר החוף עד שמונה מיליון בני אדם, וכמובן יש להגן עליהם. גיגית פלסטיק, קונסטרוקציה מוזרה עם קנה במבוק, וחתיכת בד מסיבי זכוכית. שלושה חפצים שבהם משתמשים המצילים הווייטנאמים. אך מה משותף לשלושת אלה וכיצד הם מצילים חיים?


[1400.04]
אנו פוגשים את המצילים שמנהלים כאן את העסק.


[1406.48]
פאן ליאם הוא מציל בכיר ומדריך של משמר החופים בדא-נאנג.


[1411.2]
הוא מסביר לנו למה משמשים גיגית הפלסטיק, בד סיבי הזכוכית וקונסטרוקציית הבמבוק. ההסבר הראשון שלו מפתיע.


[1421.2]
כאן בדא-נאנג אנו משתמשים בגיגיות פלסטיק ולא במגדלי תצפית כדי להשגיח על קהל המתרחצים מתוך המים ולהצילם במידת הצורך. כך אנו מגיעים במהירות רבה יותר לאנשים הזקוקים לעזרה. אנחנו נמשיך בטיול שלנו מסביב לעולם בפרק הבא. עכשיו החדשות הרעות הן שהתוכנית שלנו הגיעה אל סופה. החדשות הטובות הן שזה אומר שנענה עכשיו על השאלה היומית שלנו.


[1448.32]
ובכן, בצפון נורבגיה, חצובה בעומק של 120 מטרים מתחת לקרח כספת ששומרת על... זרעים. בכספת שמורים כ-20 מיליון זרעים שונים של צמחים. המטרה שלה היא לשמור על המגוון הביולוגי של הצמחייה בעולם. אם מכל סיבה שהיא, כמו למשל אסון אקולוגי או גרעיני, חלק מהצמחים ייעלמו חלילה, תמיד אפשר יהיה להיכנס לכספת, להוציא את הזרעים ולגדל את הצמחים הנכחדים מחדש. תמיד טוב שיש תוכנית למקרה חירום. עד כאן "גלילאו" להפעם, המעריצים השרופים או סתם מי שמתגעגע יכול למצוא את התוכנית שלנו בעמוד היוטיוב של החינוכית. אדיוס. תכתוב: עופר בס ייעוץ לשון לכתוביות: מיה בסטר קינן הבאה לשידור: שרון דולבDescription:
More from this creator:
סדרת מדע פופולרי לכל המשפחה בהנחיית הילה קורח. והפעם בתכנית: רהיטים אורגניים, זולים, נוחים וידידותיים לסביבה שעשויים מפטריות, מסע אל לב האוקיינוסים הסוערים ביותר, ואורח באולפן: ממציא הטאקי, חיים שפיר.
Disclaimer:
TranscriptionTube is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to amazon.com
Contact:
You may contact the administrative operations team of TranscriptionTube with any inquiries here: Contact
Policy:
You may read and review our privacy policy and terms of conditions here: Policy